Home / Ripple Haberleri / Ripple Nedir

Ripple Nedir

Kripto para dünyasına yeni adım atmışsanız ve son zamanlarda adı sıkça duyulan Ripple nedir diye merak ediyorsanız buyurun; Ripple Nedir?

Ripple (XRP), kripto para ekosistemindeki en eski teknolojilerden bir tanesidir. Öyle ki Ripple’ın arkasındaki kavramların, ilk kripto para olan Bitcoin’den dört beş yıl önce ortaya atıldığı kripto para borsası takipçileri tarafından biliniyor.

Ekosistemin en eski üyelerinden olmasına karşın Ripple ile XRP hâlâ karıştırılıyor. Kısaca Ripple, finansal işlemler için dijital ödeme ağı görevi yapan bir blok zincirdir ve aynı zamanda sahibi olan şirketin de adıdır. XRP coin ise platformda kullanılan yerel kripto para birimidir.

Ripple kripto para ekosistemine farklı bir vizyon ile bakıyor. Geleneksel finans düzenine karşı çıkarılan Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer çoğu kripto paranın aksine Ripple, mevcut ve yetersiz kalan bu bankacılık sistemini iyileştirmeye odaklanıyor.

Ripple bu vizyonunu, dünya çapında düşük maliyetli, ödemeleri anında iletmek ve göndermek için standart bir protokol ile bağımsız bankalar ve ödeme sağlayıcılarından oluşan bir ağı birleştirerek yapar. Ripple’ı diğer kripto para projelerinden ayıran ise merkeziyetsiz bir yapıda değil merkezi bir yapıda olmasıdır.

XRP coin projesi

XRP coin, XRP Ledger’ın (XRP Defteri) yerel kripto para birimidir. XRP Ledger, madencilik ve çoklu onay mekanizması gerektirmez. Bu durum, XRP Ledger’ı işleme süreçlerinde Bitcoin ve diğer çoğu kripto para biriminden daha hızlı ve daha verimli kılar. Ripple ağında, saniyede yaklaşık bin 500 işlem gerçekleşmektedir. Bu sayı Bitcoin’de saniyede 7 ve Ethereum’da ise 15’tir.

XRP, Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin aksine bir İş Kanıtı (Proof of Work – PoW) ya da Hisse Kanıtı (Proof of Stake – PoS) mekanizmaları ile çalışmaz. Bunun yerine Ripple ağındaki katılımcılar, birbirleri tarafından bilindiği ve güvenildiği için esas olarak itibara dayalı bir konsensüs algoritması kullanmaktadır. Bu konsensüs mekanizması, XRP’yi farklı kılan ve öne çıkaran özelliklerin başında gelmektedir.

Geleneksel denizaşırı ödeme yöntemleri 1 ila 4 iş günü içerisinde gerçekleşirken XRP ile 5 saniyeden daha kısa sürede gerçekleşmektedir.

Ripple projesinin kurucuları kimlerdir?

Ripple ödeme platformu fikri ilk kez 2004’de Ryan Fugger tarafından ortaya atılmıştıe. Daha sonra 2011 yılında David Schwartz, Jed McCaleb ve Arthur Britto tarafından geliştirilmiştir.

Bitcoin’den etkilenen bu üç geliştirici, madenciliğin doğasında var olan israfı gözlemleyerek değer göndermek için daha sürdürülebilir bir sistem yaratma amacı ile yola koyuldular. Haziran 2012 tarihine gelindiğinde bu üçlü, kod geliştirmeyi tamamladı ve XRP Ledger’ı yayına koydu. Başlangıçta NewCoin olarak adlandırılan şirket ardından OpenCoin ismini aldı.

Şirket kurulumunda, Chris Larsen OpenCoin’in CEO’su, Jed kurucu ortak ve CTO, Schwartz Baş Kriptografi Sorumlusu ve Britto danışman olarak yer aldı.

Potansiyel müşterilerle yapılan görüşmeler sonucunda, projede kullanılan dijital varlığın XRP coin olarak ve şirketin de Ripple Labs olarak yeniden adlandırılmasına kara verildi.

24 Eylül 2020’ye geldiğimizde ise merkeziyetsiz XRP Ledger’ının geliştirilmesini ve benimsenmesini hızlandırma misyonuna sahip XRPL Vakfı kuruldu. Vakıf Coil, Ripple ve Gatehub’dan 6.5 milyon doların üzerinde bir bağış topladı.

Ripple projesini özel yapan nedir?

Ripple diğer birçok kripto para birimlerinin aksine merkezi bir kripto para birimidir. Blok zincir (blockchain) sistemi üzerinde işlem görmesine rağmen işlem gören bütün defterler şirket tarafından yönetilmektedir.

Ripple ile amaç büyük miktarlardaki varlık ve para transferlerinin hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde, blok zincir sistemi üzerinden yapılmasıdır.

RippleNet nedir?

RippleNet, uluslararası ölçekte para göndermek ve almak amacıyla Ripple tarafından geliştirilen ağın adıdır. RippleNet teknolojisinden faydalananlar arasında Santander, Union Credit, Westpac, Axis Bank gibi bankalar ve finans hizmetleri sunan kurumsal ödeme şirketleri bulunuyor.

RippleNet, geleneksel finans yöntemleri ile birbirleriyle transfer ve alım satımının mümkün olmadığı eşleştirmeleri en kısa sürede ve en ucuz maliyetle gerçekleştiriyor.

Ripple Protocol Consensus Algorithm (RPCA) nedir?

Bitcoin veya Ethereum’un aksine, Ripple’da blok zinciri yer almıyor. Blok zinciri sistemlerinin aksine Ripple kendi patentli bir teknolojiye sahip: Ripple Protocol Consensus Algorithm (Ripple Protokolü Konsensüs Algoritması – RPCA). Bu konsensüse göre ağ üzerindeki her düğüm (node) aynı fikirde olmak zorunda.

XRP Ledger (XRPL) nedir?

XRP Ledger, geliştirme kolaylığı, düşük maliyetler ve bilgili bir topluluk ile geliştiricilere, çevreye zarar vermeden en zorlu projeleri yürütmeye yarayan halka açık bir blok zincirdir.

XRP coin istatistikleri

XRP coin maksimum arzı 100 milyar olarak belirlenmiştir. Ancak işlem ücretlerinin karşılanması adına ağ etkinliğine göre belirli miktarda XRP coin yakılmaktadır. Dolayısıyla maksimum XRP coin miktarı az da olsa günden güne azalmaktadır.

Tekik bağlamda her bir XRP coin işlemi için 0.000001 XRP yakılmaktadır. Doğası gereği deflasyonist bir yapıya sahip olan XRP coini yok etmek ise 70 bin yıl alacaktır.

XRP’ler, Ripple firması tarafından elde edilen, emanette tutulan ve dağıtılan olmak üzere üçe ayrılmıştır.

Whitepaper: XRP coin

Ripple şirketi projeyi, “Küresel ödemeler için en iyi dijital varlık.” olarak nitelendiriyor.

XRP coin nasıl alınır?

XRP coin güvenilir kripto para borsaları üzerinden alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirasıyla XRP/TRY paritesinde işlem yapmak da mümkündür.

Ripple (XRP) Sıkça Sorulan Sorular

Ripple nedir?

Ripple platformu, işlemlerin hızlı ve ucuz şekilde gerçekleşmesini sağlayan açık kaynaklı bir protokoldür.

XRP nedir?

XRP, Ripple platformunun yerel kripto para birimidir.

Ripple Net nedir?

Uluslararası ölçekte para göndermek ve almak amacıyla Ripple tarafından geliştirilen ağdır.

XRP coin madenciliği yapılmakta mıdır?

XRP coin, madenciliği yapılan bir kripto para değildir.

XRP coin maksimum arzı var mıdır?

XRP coin, 100 milyarlık bir maksimum arza sahiptir.

About iga

Check Also

Kripto Paraların Geleceği Buna Bağlı

Ripple Haberleri – Ripple’nin (XRP) genel danışmanı diyor ki: Kripto paraların geleceği buna bağlı! Detaylar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.